Veselības aprūpes nozares profesionālās organizācijas vakar (5.novembrī) tikās ar Ministru prezidentu Arturu Krišjāni Kariņu, veselības ministri Ilzi Viņķeli un finanšu ministru Jāni Reiru, lai pārrunātu nepieciešamību palielināt veselības aprūpes budžetu 2020. un nākamajiem gadiem. Nozare nepiekrīt valdības piedāvātajam kompromisam un turpinās plānotās protesta akcijas Viena diena bez medicīnas personāla” un „Nolaid karogu, iededz sveci!”.  

 „Mēs augstu novērtējam veselības ministres un valdības vadītāja centienus rast risinājumu samilzušām problēmām veselības aprūpē, piedāvājot papildu 42 miljoniem vēl 18 miljonus eiro mediķu atalgojuma palielināšanai. Vienlaikus mums jāatzīst, ka šīm sarunām ar nozari bija jānotiek daudz agrāk, nevis nedēļu pirms budžeta pieņemšanas galīgajā lasījumā, tāpēc nozare plāno turpināt protesta akcijas,” uzsver Latvijas Ārstu biedrības vadītāja Ilze Aizsilniece.

Veselības aprūpes organizācijas vēlreiz atgādina, ka Veselības aprūpes finansēšanas likums paredz nodrošināt veselības aprūpes nozarē strādājošo atalgojuma pieaugumu par 20%, tāpēc 2020. gada valsts budžetā ir nepieciešams paredzēt atbilstošu finansējumu.

„Mēs pašlaik necīnāmies par vienreizēju algas pielikumu, bet gan par Latvijas veselības aprūpes kvalitāti ikvienam Latvijas iedzīvotājiem. Jautājums nav tikai par nākamā gada budžetu, bet nozarei paredzēto finansējumu 2021. un 2022. gadam, kas neparedz Eiropas Savienības dalībvalsts cienīgu finansējuma pieaugumu nozarei. Tieši pretēji – nākamajos gados tiek solīts tikai samazinājums,” norāda Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs Kārlis Rācenis.

Organizācijas aicina valdību veselības aprūpes nozares reformu īstenošanā ievērot Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD), Pasaules Veselības organizācijas un Pasaules Bankas rekomendācijas, kā arī konsultēties ar nozares profesionālajām organizācijām, kā arī uzklausīt pacientu un visas sabiedrības viedokli.

„Budžeta projektā paredzot veselības nozares finansējuma pasliktinājumu turpmākajiem trīs gadiem, valdība mēģina sabradāt gan Veselības aprūpes finansēšanas likumu, gan tautas cerības uz labāku veselības aprūpi. Tāpēc mūsu protestu mērķis ir aizsargāt Latviju kā demokrātisku un tiesisku valsti. Mūsu uzdevums – visiem kopā aizsargāt tautas dzīvību!” aicina Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris.

Pirmo reizi Latvijas neatkarības vēsturē pie Saeimas 7. novembrī no plkst. 8.30 līdz 9.30 vienlaikus protestēs simtiem ārstu, ārstu palīgu un māsu, kā arī medicīnas studenti. Akcijai „Viena diena bez medicīnas personāla” var pievienoties ikviens, kuram rūp kvalitatīva veselības aprūpe. Sapulci organizē Latvijas Jauno ārstu asociācija (LJĀA), Latvijas Ārstu biedrība (LAB) un Latvijas Māsu asociācija (LMa), un atbalsta Latvijas Lielo slimnīcu asociācija (LLSA) un Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA), kā arī citas veselības aprūpes profesionālās organizācijas un ārstniecības iestādes.