Atzīmējot Pasaules Sirds dienu 29.septembrī, pacientu biedrība “ParSirdi.lv” sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību un Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledžu aicina iedzīvotājus uz sirds veselībassvētkiemno plkst. 13.00 līdz 18.00tirdzniecības centrā “Galerija Centrs”, Rīdzenes ielā,Vecrīgā.

 

Akcijas ietvaros ikvienam interesentam būs iespēja aizpildīt Pasaules Sirds veselībasfederācijas (World Heart Federation) testu par sirds vecumu un izmērīt asinsspiedienu, pulsu, cukura līmeni un noteikt plaušu funkcionālo stāvokli. Mērījumus veiks Latvijas UniversitātesRīgas Medicīnas koledžas studenti. Pasākuma ietvaros ikviens interesents varēs saņemt informatīvus materiālus par sirds un asinssvadu slimību profilaksi un ieteikumus veselīgam dzīvesveidam.

 

Prof.Andrejs Ērglis, Latvijas Kardiologu biedrības prezidents: “Sirds pati par sevi nenoveco, mēs viņu novecinam ar neveselīgu dzīvesveidu un negatīvām emocijām. Ne tikai smēķēšana, paaugstināts holesterīns, mazkustīgums un paaugstināts asinsspiediens ir sirds ienaidnieki, bet vēl skaudība, naids, dusmas, nepamatota greizsirdība. Jo cilvēks tīrāk dzīvo, ieskaitot dvēseli, jo ir mazāk iespēju saslimt ar sirds un asinsvadu, onkoloģiskajām vai citām slimībām.”

 

Inese Mauriņa, pacientu biedrīnas “ParSirdi.lv” vadītāja: “Lielāko daļu insultu un infarktu varam novērst, ja savlaicīgi pamanām simptomus un rīkojamies, tāpēc aicinām ikvienu izmantot iespēju veikt bezmaksas sirds veselības risku mērījumus, kā arī noskaidrot savas sirds vecumu, atbildot uz dažādiem jautājumiem par savas sirds veselību. Pasākuma ietvaros varēs saņemt arī ieteikumus veselīgam dzīvesveidam, padomus, kā sekot mājas apstākļos sirds veselības rādītājiem un saņemt sirdij draudzīgas receptes. Svinēsim sirds svētkus kopā!”

 

Kardiologi atgādina sirds veselības skaitļus, kas jāzin ikvienam:

Asinsspiediens ir 120/80 mmHg
Par paaugstinātu tiek uzskatīts asinsspiediens virs 140/90 mmHg.

Pulss miera stāvoklī ir līdz 70 sitieniem minūtē
Par paātrinātu sirdsdarbības frekvenci miera stāvoklī tiek uzskatīts pulss virs 75 sitieniem minūtē.

Holesterīns ir zem 5,0 mmol/l

  • triglicerīdu līmenis (tautas valodā – parastie tauki) ir zem 1,7 mmol/l
  • ZBLH līmenis ir zem 3 mmol/l

Cilvēkam pēc miokarda infarkta kopējam holesterīna līmenim ir jābūt zem 4,5 mmol/l un ZBLH zem 1,8 mmol/l

Cilvēkam ar kādu no sirds un asinsvadu slimībām ZBLH līmenim ir jābūt zem 1,8 mmol/l.

Ķermeņa masas indekss ir 18,5 – 24,9
Formula: ĶMI = svars (kg) : augums (m)²
Jums ir lieka ķermeņa masa, ja: ĶMI = 25 – 29,9
Jums ir aptaukošanās, ja: ĶMI > 30

Cukura līmenis asinīs (tukšā dūšā) ir 3,3 – 6 mmol/l
Cilvēkam ar diagnosticētu cukura diabētu, saņemot terapiju, normāls cukura līmenis ir 6,1 – 6,9 mmol/l.

 

 

Plašākai informācijai:

Inese Mauriņa

Pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja

Tel.29197957

www.parsirdi.lv