26. oktobrī tika pasniegta ikgadējā „Latvijas Ārstu biedrības Veselības gada balva”. Svinīgā apbalvošanas ceremonijā tika godināti desmit laureāti – pārtikas ražotāji, sabiedriskās organizācijas, pašvaldības un cilvēki, kas ar savu darbību veido izpratni par sabiedrības veselību. Šogad laureāti dāvanā saņēma Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņu īpaši šim pasākumam apgleznotus koka krēslus, katru ar savu stāstu, vēlējumu un simbolu.

 Pirms pieciem gadiem Latvijas Ārstu biedrība iedibināja „Veselības gada balvu”, kas ir atzinība par paveikto darbu Latvijas sabiedrības veselībā. Pasniedzot šo balvu, tiek aktualizēta veselīgas vides nozīme sabiedrības veselībā un valsts nākotnes attīstībā kopumā. Tas nozīmē ne tikai rūpes par cilvēka fizisko, bet arī psihoemocionālo veselību, par tīrām upēm, ezeriem un jūrām, par veselīgu pārtiku un fiziskajām aktivitātēm. Mums ir svarīgi, lai mūsu un nākamās paaudzes dzīvotu tīrā un veselīgā vidē, ēstu veselīgu pārtiku, elpotu nepiesārņotu gaisu un dzertu tīru ūdeni, lai mūsu laukus neapsmidzinātu ar pesticīdiem un herbicīdiem, lai mēs nepapildinātu pasaules plastmasas maisiņu kalnus, lai sportotu un būtu laimīgi.

Balvu par mūža ieguldījumu veselības veicināšanā šogad saņēma gastroenterologs profesors Anatolijs Danilāns, kuru šodien zina un pazīst katrs Latvijas iedzīvotājs, jo viņš ar saviem cilvēciskajiem padomiem un humora izjūtu spēj iedvest cerību katram pacientam. Studēt medicīnu A. Danilāns apņēmies jau bērnībā pēc drauga nāves, kurš saslimis ar akūtu reimatismu. Profesors atzīst, ka viņam paveicies, jo ārsta darbs vienlaikus ir arī hobijs.

Nominācijā par tautas sporta organizēšanu balva tika piešķirta orientēšanās sacensību kustībai „Magnēts”. Šis nosaukums radies tādēļ, ka kompasā, kas ir neiztrūkstošs sacensību atribūts, ir magnēts, kas rāda magnētisko polu – ziemeļus. „Magnēta” aizsākums ir meklējams 1969. gadā, kad pirmo reizi tika rīkotas iesācēju sacensības desmit kārtās. „Magnēts” ir kā sporta zāle brīvā dabā, kas ļauj pavadīt brīvo laiku sportiskās aktivitātēs un arī prāta asināšanā dažādu vecumu un profesiju cilvēkiem.

Par veselīga uztura ražošanu balvu saņēma zemnieku saimniecība „Ķelmēni”, kas ir ģimenes uzņēmums Gulbenes novada Rankas pagastā. „Ķelmēnos” bioloģisko maizi cep kopš 1993. gada, un šobrīd tiek apsaimniekoti 800 hektāri zemes. Tajos bez ķimikāliju apstrādes aug rudzi, no kuriem vēlāk tiek cepta gardā „Ķelmēnu” maize. Darbības pirmsākumos „Ķelmēnos” tika izcepti 40 kukulīši dienā, šodien saražo 2,5 tonnas maizes.

Nominācijā par videi draudzīgu dzīvesveida popularizēšanu tika apbalvota biedrība „Zaļā brīvība”, kas laidusi klajā „Zaļo ceļvedi” – padomu rokasgrāmatu, kas palīdz mainīt ikdienas patērēšanas ieradumus. „Zaļais ceļvedis” sistemātiskā veidā apskata dažādas dzīves jomas – sadzīves ķīmiju, kosmētiku, datorus, automašīnas u.c. un izaicina dzīvot zaļāk, atstājot aiz sevis pēc iespējas mazāku ekoloģisko pēdu.

Šogad nominācijā par nozīmīgu ieguldījumu dabas aizsardzībā paldies par paveikto tika teikts Latvijas Dabas fonda padomes loceklei, augu sugu un biotopu ekspertei Leldei Eņģelei, kura kopā ar saviem kolēģiem nenogurstoši un drosmīgi cīnās par mūsu dabas resursu saglabāšanu ne tikai šodien un rīt, bet arī tālākā nākotnē. Viņas misija ir iestāties par dabas vērtībām, jo jūra un mežs nevar aiziet uz Saeimu vai Ministru kabinetu, ir jābūt cilvēkam, kas to dara.

Kalnciema kvartāla atjaunoto koka ēku komplekss Kalnciema un Melnsila ielas krustojumā priecē rīdziniekus un pilsētas viesus ar regulāriem tirdziņiem, kultūras pasākumiem, koncertiem un ekskursijām, vienlaikus saglabājot 19. gadsimta koka arhitektūras mantojumu un piesaistot veselīgas pārtikas ražotājus, amatniekus un pircējus. Katru sestdienu kopš 2008. gada Kalnciema tirdziņā rosās pārdevēji un pircēji. Attīstoties arvien jauniem radošiem uzņēmumiem Latvijā, tirgus ir kļuvis par platformu tiem, kas savas biznesa idejas vēlas pieteikt plašākai auditorijai pirmo reizi, tāpēc šī ir vieta, kur ik sestdienu var atrast arvien jaunas, unikālas idejas un to radošos risinājumus. Kalnciema kvartāla veikums tika atzīmēts ar balvu par ilgtspējīgas pilsētvides sakārtošanu.

Nominācijā par nozīmīgu ieguldījumu pacientu atbalstam un sabiedrības izglītošanā balva tika pasniegta biedrībai „Dia+logs”, kas sniedz psiholoģisku, emocionālu un sociālu atbalstu visiem, kurus skar HIV/AIDS, piedāvājot psihologa konsultācijas, iesaistoties šļirču apmaiņas programmā, izglītojot arī ielu prostitūcijā iesaistītos cilvēkus. „Dia+logs” darbojas arī mobilās izbraukuma brigādes, kas veic pārbaudes testus un profilaktiskus pasākumus.

Pasniedzot balvu par daudzpusīgu veselības un sociālā darba organizēšanu, tika novērtēts biedrības „Latvijas Sarkanais Krusts” darbs. Savas pastāvēšanas teju 100 gados „Latvijas Sarkanā Krusta” misija ir nemainīga – palīdzēt cilvēkiem, kuri nonākuši krīzes situācijās, neatkarīgi no vecuma, dzimuma, rases, piederības kādām reliģiskām organizācijām vai politiskām partijām. Šodien biedrības darbība īstenojas trīs dažādos virzienos: sociālais darbs, veselības veicināšana un pirmās palīdzības sniegšanas apmācības.

Par nopelniem sabiedrības veselības veicināšanā balvu šogad saņēma Rīgas pašvaldība. Jau kopš 2012. gada, kad tika izstrādāta un pieņemta sabiedrības veselības stratēģija, Rīga to īsteno soli pa solim, sākot no zīdaiņa līdz pat senioru vecumam. Rīgas Centra sporta kvartāls, Rīgas 1. slimnīcas renovācija, projekts „Mēs par veselīgu Rīgu”, bērnu rotaļu laukumi u. c. ir apliecinājums tam, ko pašvaldība var paveikt savu iedzīvotāju labā, lai nostiprinātu viņu veselību un piedāvātu sportiskas izklaides iespējas.

Godpilnā balva nominācijā Gada cilvēks sabiedrības veselībā tika pasniegta Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostikas nodaļas vadītājai, LU pedagoģei, kardioloģei Ivetai Mintālei. Viņa ir cilvēks, kas par sirds veselību izglīto gan mediķus, lasot lekcijas konferencēs un mācot universitātē, gan plašāku sabiedrību, piedaloties radio un televīzijas raidījumos. I. Mintāle studēt medicīnu izvēlējusies, pateicoties tēva mudinājumam un šajā darbā jūt lielu atbildību par saviem pacientiem.

„Latvijas Ārstu biedrības Veselības gada balvas 2017” pasniegšanas svinīgo ceremoniju vadīja Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis, RSU rektors Jānis Gardovskis, LZA prezidents Ojārs Spārītis, A/S „Repharm” direktoru padomes priekšsēdētājs Dins Šmits, LĀB valdes loceklis Renārs Putniņš, bet par vizuālo un muzikālo baudījumu gādāja Laimis Rācenājs, vokālā grupa „Neaizmirstulītes” un režisore Agnese Baumane. Pasākuma norisi un balvas nodrošināja nodibinājums „Nacionālais veselības fonds”.

„Latvijas Ārstu biedrības Veselības gada balvas 2017” pasniegšanas svinīgā ceremonija tika raidīta tiešraidē kanālā „Rīga TV24” un atkārtojumā būs skatāma „Rīga TV24” 28. oktobrī plkst. 13.00.