Skip to content

Par Saeimas deputāta J. Dombrava izteikumiem

TV24 raidījumā „Preses klubs” 13. Saeimas deputāts (NA) Jānis Dombrava paziņoja, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, esot ļoti augsts onkoloģisko saslimšanu līmenis un tā esot tieša ģimenes ārstu nolaidība. Vēl vairāk – Jānis Dombrava paziņoja, ka “Ģimenes ārstiem absolūti nerūp savi pacienti, viņi vienkārši saņem naudu un priecājas, ka pacienti īpaši neinteresējas.”

Latvijas Ārstu biedrības valde uzskata, ka Jāņa Dombravas paziņojumi un spriedumi ne tikai apliecina, ka viņam nav pat aptuvena priekšstata par veselības aprūpi un viņš neorientējas ne primārās veselības aprūpes organizācijā, ne kvalitātes novērtēšanā un tās vadībā, bet atļaujas sniegt paziņojumus, kas satur naida runas elementus pret konkrētu Latvijas iedzīvotāju grupu – ģimenes ārstiem. Šie viennozīmīgie naida runas elementi kurina naidu pret ģimenes ārstiem, samazina uzticamību primārai aprūpei, slimību profilaksei, slimību, tai skaitā onkoloģisko slimību – savlaicīgai diagnostikai. 

Latvijas Ārstu biedrības valde aicina Saeimas deputātu Jāni Dombravu 2 darba dienu laikā (līdz 6. oktobrim plkst. 17.00) sniegt konkrētus pierādījumus, kas pamatotu viņa izteikumus pret ģimenes ārstiem, bet –, ja tādu nav, uz sava rēķina publiski atvainoties.

Latvijas Ārstu biedrības valde aicina partijas – Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” valdi un Saeimas frakciju paskaidrot –, vai Jāņa Dombravas publiski paustais, naida runu saturošais paziņojums ir vai nav partijas un frakcijas viedoklis, un ja šis ir politiskā spēka viedoklis – 2 darba dienu laikā (līdz 6. oktobrim plkst. 17.00) sniegt konkrētus pierādījumus, kas pamatotu šādu partijas nostāju un negatīvu attieksmi pret ģimenes ārstiem. 

Latvijas Ārstu biedrības valde aicina Saeimas prezidiju divu darba dienu laikā sniegt savu viedokli par deputāta Jāņa Dombravas izteicieniem, un novērst šādus – pret medicīnas darbiniekiem vērstus agresīvus un veselības aprūpi diskreditējošus paziņojumus no vāji izglītotu deputātu puses.   

Latvijas Ārstu biedrības valde atgādina, ka tikai ļoti neprofesionālās un nepārdomātās Ministru kabineta un Veselības ministrijas rīcības dēļ 2020. gadā tika iedragāta savlaicīga onkoloģisko slimnieku savlaicīga diagnostika un agrīna ārstēšana, bet Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” kā pozīcijas partija ir līdzatbildīga par valdības  rupjām kļūdām arī Veselības aprūpē.  

Latvijas Ārstu biedrības valde atgādina – Jāņa Dombravas rīcība ir klajā pretrunā ar Saeimas deputātu ētikas kodeksu, tādēļ LĀB, nesaņemot konkrētos pierādījumus, aicinās deputātu nolikt savu mandātu, kā arī vērsīsies tiesībsargājošajās institūcijās par naida runas teikšanu.  

Latvijas Ārstu biedrības valdes vārdā
Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents
Dr. Māris Pļaviņš