Skip to content

LĀB: Papildus ieņēmumi no akcīzes nodokļa tabakas produktiem ir jānovirza onkoloģijai

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atbalsta Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas 11. novembrī pieņemto lēmumu galīgajā lasījumā atbalstīt likuma “Par akcīzes nodokli” grozījumus, kas paredz straujāku akcīzes nodokļa pieaugumu tabakas izstrādājumiem un papildus iegūto līdzekļu novirzīšanu onkoloģijas pacientu ārstēšanai.

“Latvijas Ārstu biedrība pilnībā atbalsta valdības un Saeimas deputātu lēmumu paaugstināt akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem, papildus iegūtos līdzekļu novirzot onkoloģijas pacientu ārstēšanai. Šādi lēmumi atbilst attīstīto valstu labajai praksei un apliecina lēmumpieņēmēju izpratni par veselības aprūpes nozares un pacientu aktuālajām problēmām un vajadzībām. LĀB aicina arī citas ārstu profesionālās asociācijas paust publisku atbalstu Saeimas iecerei, kas varētu sniegt būtisku ieguldījumu onkoloģijas pacientu ārstēšanā un sabiedrības veselībā,” uzsver LĀB prezidente Ilze Aizsilniece.

Saskaņā ar SPKC statistikas datiem, katru gadu onkoloģiskās saslimšana Latvijā tiek diagnosticēta vidēji 11 tūkst. cilvēku. Mirstība no bronhu un plaušu ļaundabīgā audzēja ir pirmajā vietā ­– katru gadu no tā mirst aptuveni 1000 cilvēku.

“Eiropas Savienībā katrs otrais smēķētājs nomirst priekšlaicīgi, vidējais smēķētāju mūža ilgums ir  par 14 gadiem īsāks. 25% gadījumu nāves cēlonis ir smēķēšanas izraisīta slimība. Trešais biežākais nāves cēlonis ES ir plaušu vēzis, kas vairāk nekā 80% gadījumu ir smēķēšanas sekas,” norāda pneimonologs un LĀB valdes loceklis Alvils Krams.

Vecumā no 15-74 gadiem regulāri smēķē 22% Latvijas iedzīvotāju, gandrīz 32% vīriešu un 12 % sieviešu. Liels smēķētāju īpatsvars ir jauniešu un ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vidū – vecuma grupā no 15 līdz 24 gadi smēķē 25% vīriešu, bet no 25 līdz 34 gadi – 36% vīriešu. Dramatisks smēķētāju vīriešu īpatsvars ir vecumā no 35 – 54 gadi – teju 50%.

Foto: pexels.com