Skip to content

INSTRUKCIJA nCoV infekcijas diagnostikai

SIA RAKUS Laboratorijas dienests
Laboratorija LIC
(Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija)

 nCoV infekcijas diagnostika

INSTRUKCIJA

Jaunais koronavīruss (2019-nCoV), kas izraisīja smago pneimoniju gadījumu uzliesmojumu Ķīnas dienvidaustrumu provinces Uhaņas pilsētā, pieder pie betakoronavīrusu ģimenes, pie kuras pieder arī SARS-CoV un MERS-CoV. Pasaules Veselības organizācija (turpmāk – PVO) un Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs rekomendē maksimāli ievērot piesardzības pasākumus, obligāti lietot individuālos aizsardzības līdzekļus kontaktējoties ar pacientiem, jo slimība izplatās kontakta un aerogēnā ceļā. Paraugu transportēšanai rekomendē izmantot slēgtos, trīskārtējos, (piemēram, Class 6.2) transportēšanas konteinerus, jo nav zināma jaunā koronavīrusa bīstamības pakāpe.

 Izmeklējamie paraugi un to transportēšanas kārtība

Pēc PVO rekomendācijām nCoV diagnostikai var izmantot sekojošus paraugus:

  • respiratorā trakta paraugus (nazofarengiālā un orofarengiālā iztriepe ambulatoriem pacientiem, krēpas un/vai traheālais aspirāts smagiem pacientiem);
  • venozās asinis bez antikoagulanta vai asins serums;

Paraugu transportēšanai var izmantot speciālās vīrusu un to RNS/DNS stabilizējošās barotnes – komerciālās vai sagatavotas Laboratorijā LIC.

  1. Pirms paraugu nogādāšanas LIC laboratorijā, telefoniski informēt par plānoto paraugu piegādi pa diennakts tālruni: 29114493 (neskaidrību gadījumā interesēties darba dienās no plkst. 08:00 līdz 16:30 pa tālruņiem: 67014775 vai 67014215). Paraugus var piegādāt laboratorijas paraugu pieņemšanas, reģistrācijas un loģistikas daļā jebkurā diennakts laikā (24/7).
  1. Ņemot paraugus, izmantot individuālos aizsardzības līdzekļus – sejas masku, vienreizlietojamos cimdus, acu aizsargbrilles vai sejas sargu (vizieri).

Izmeklēšanas metodes 

Jauno 2019-nCoV infekcijas diagnostikai izmanto molekulāri bioloģiskās (RT-PĶR) un imūnfermentatīvās (ELISA un IFA) metodes.

Atsauces:

  1. Laboratory testing for 2019 novel coronavirus (2019-2CoV) in suspected human cases, Interim guidance, WHO/2019-nCoV/laboratory/2020.3 https://www.who.int/health-topics/coronavirus/laboratory-diagnostics-for-novel-coronavirus;
  2. Laboratory testing of suspect cases of 2019 nCoV using RT-PCR, 16.01.2020. https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/laboratory-testing-suspect-cases-2019-ncov-using-rt-pcr

Sastādīja:
Laboratorijas dienesta Laboratorijas LIC vadītāja               J.Storoženko
Molekulārās bioloģijas un virusoloģijas daļas vadītāja          T.Kolupajeva
Atbildīgais par biodrošumu Laboratorijas dienestā               G.Pakarna

Papildus informācija par koronavīrusu.