Skip to content

Atklātā vēstule par hronisku finansējuma trūkumu Latvijas veselības aprūpes nozarē

Latvijas Ārstu biedrības vārdā vēlos vērst Jūsu uzmanību, ka Latvijā katru gadu novēršamu slimību dēļ zaudējam 4000 iedzīvotājus darba spējīgā vecumā. Šo nāvju iemesls ir nepietiekamais veselības aprūpes finansējums veselības aprūpei, kā arī fakts, ka veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība samazinās arī veselības aprūpes speciālistu trūkuma dēļ. Latvijā ir tikai 3,3 ārsti un 4,5 māsas uz 1000 iedzīvotājiem. 

Līdzšinējā politiķu attieksme pret veselības aprūpi var Latviju novest līdz situācijai, kāda ir Rumānijā, kad jālūdz palīdzība citām Eiropas valstīm, lai risinātu krīzi ar ārstu trūkumu valstī. Vairāk par situāciju Rumānijā: https://www.euractiv.com/section/health-consumers/news/romania-seeks-eu-wide-solution-to-address-shortage-of-doctors/.

Kvalitatīva un pieejama veselības aprūpe ir absolūts priekšnoteikums valsts drošībai un ekonomiskai izaugsmei. Neieguldot veselības aprūpē, mēs zaudējam ekonomiski aktīvus cilvēkus ne tikai priekšlaicīgu nāvju dēļ, bet arī tāpēc, ka savlaicīgi nesaņemta ārstēšana veicina hronisko slimību radītu darba nespēju. Latvijā ir vislielākais iedzīvotāju ar invaliditāti skaits – 11%, vairāk nekā 200 000.

Kā Latvijai atkārtoti ir norādījusi Pasaules Veselības organizācija,  veselības aprūpes pietiekama finansēšana ir politiskā izšķiršanās. Vairs nav atlicis laika aizbildināties ar nepieciešamību veikt reformas. Latvijas veselības aprūpes finansēšanas sistēma kopš 1991.gada ir reformēta četras reizes, salīdzinājumam – Igaunijā un Lietuvā tas ir darīt tikai vienu reizi un pārdomāti. 

Ja salīdzinām veselības aprūpes finansējumu Latvijā , Igaunijā un Lietuvā, kā arī ar vidējiem Eiropas rādītājiem dati ir sekojoši:

IKP % veselības aprūpei

Igaunijā – 6,7%

Latvijā – 4%

Lietuvā – 5,9%

Vidēji Eiropā – 7%

Budžeta izdevumu % veselības aprūpes finansēšanai

Igaunijā – 15%

Latvijā – 10 %

Lietuvā – 13%

Vidēji Eiropā – 15%

Finansējums viena iedzīvotāja veselības aprūpei

Igaunijā – 2327 eiro

Latvijā – 1550 eiro

Lietuvā –  2302 eiro

Vidēji Eiropā – 3000 eiro

Ir laiks politiskai izvēlei, kas uzlabo Latvijas iedzīvotāju veselību, stiprina  valsts drošību un veicina ekonomisko izaugsmi. Nepārdomātu un nevajadzīgu reformu pieprasīšana ir politiska bezatbildība.  Aicinām Jūs kā Latvijas Republikas Saeimas deputātu sniegt savu skatījumu par to, kā panākt stabilu un pieaugošu veselības aprūpes budžetu gan 2023.  gadā, gan nākamajos gados.

Aicinām pieņemt atbildīgus lēmumus budžeta apstiprināšanas procesā!

Cieņā

Ilze Aizsilniece
Latvijas Ārstu biedrības prezidente