Skip to content

Ārsti sit trauksmes zvanus: alkohols atstāj graujošas sekas

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB), piedaloties Eiropas Savienības (ES) aktivitātē Awareness Week on Alcohol Related Harm (AWARH), 25. novembrī rīko konferenci „Par alkohola radītā kaitējuma mazināšanu Latvijā”. Lai aktualizētu alkohola lietošanas negatīvo ietekmi uz cilvēka veselību un sabiedrību kopumā un analizētu nepieciešamās izmaiņas likumdošanā, kas regulē alkohola apriti, konferencē piedalīsies ārsti, veselības politikas veidotāji un sabiedrisko organizāciju pārstāvji.

LĀB par galvenajām problēmām alkohola aprites jomā Latvijā uzskata bērnu un jauniešu alkoholismu un nelegālā alkohola lietošanu. Statistikas dati liecina, ka 84% skolēnu ir lietojuši alkoholu, turklāt pusaudžiem nesagādā grūtības to iegādāties, aptuveni trešdaļa skolēnu ir lietojuši alkoholu vairāk nekā 40 reizes, kas jau var liecināt par alkoholismu. Savukārt nelegālā alkohola tirgus Latvijā patlaban aizņem trešdaļu no visa alkohola patēriņa un ir līdzvērtīgs pieciem miljoniem litru gadā jeb 2200 kastēm 0,5 litru pudeļu 40% degvīna ik dienu. Aptuveni 40% Latvijas iedzīvotāju ir iegādājušies bezakcīzes alkoholu. LĀB prezidents Pēteris Apinis: „Puse Latvijas iedzīvotāju zina, kur to var iegādāties. Latvijā uz 500 cilvēkiem ir viena „točka”. Katrā ciemā atrodama „točka”, par kuras esamību tikai ciema policists vienīgais neko nav dzirdējis.”
Vienlaikus alkoholisms nav tikai Latvijas problēma, kur absolūtā alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju virs 15 gadiem ir 12,3 litri. Eiropas dati liecina, ka Eiropā vidēji cilvēks izdzer 10,9 litrus. Apzinoties alkoholisma graujošās sekas, ārsti aicina pievērst uzmanību sabiedrības izglītības līmenim, profilaksei un alkoholisma ārstēšanai. Tāpēc ES valstīs no 24. līdz 28. novembrim notiek AWARH konferences, diskusijas, speciālistu un ekspertu tikšanās, kuru mērķis ir risināt alkoholisma problēmu, iesaistot tajā gan ārstniecības personas, gan izglītības darbiniekus, gan valsts politikas veidotājus. Tas nozīmē, ka nepietiek ar pretalkohola izglītojošām kampaņām, vienlaikus jāmeklē politiski risinājumi, kas palīdzētu samazināt alkohola radīto kaitējumu, – jāpilneido alkohola pārdošanas un reklamēšanas likumi un normas, kā arī uz jāuzlabo pierādījumos balstīta alkoholisma ārstēšana. Šāgada AWARH moto: „ES alkohola stratēģijas: jārīkojas tagad!”
Konference „Par alkohola radītā kaitējuma mazināšanu Latvijā” notiks 25. novembrī plkst. 15.00 Latvijas Ārstu biedrībā Rīgā, Skolas ielā 3, 1. stāvā.

Mediju pārstāvji aicināti uz šim pasākumam veltītu preses konferenci 25. novembrī plkst. 13.30 Latvijas Ārstu biedrībā Rīgā, Skolas ielā 3, 1. stāvā.

Preses konferencē piedalīsies:
Pēteris Apinis, LĀB prezidents,
Māris Taube, Nacionālā veselības dienesta direktors,
Valters Kaže, RTU Rīgas biznesa skolas docents,
Astrīda Stirna, Latvijas Narkologu asociācijas vadītāja,
Aija Pelne, SPKC Atkarības slimību riska analīzes nodaļas vadītāja

Sendija Burka-Šaicanova,
LĀB mediju projektu vadītāja