Skip to content

Nobela balvas laureāti fizioloģijā vai medicīnā

Nobela balva medicīnā 2020 piešķirta ASV virusologiem Hārvijam Alteram un Čārlzam Raisam, kā arī viņu britu kolēģim Maiklam Hotonam.
Visi trīs zinātnieki apbalvojumu saņēmuši par viņu “izšķirošo ieguldījumu” Hepatīta C vīrusa atklāšanā un cīņā ar šo “milzīgo pasaules veselības problēmu, kas ļaudīm visā pasaulē izraisa cirozi un aknu vēzi”, teikts komisijas paziņojumā.
Pateicoties viņu atklājumam, tagad ir pieejami ārkārtīgi jūtīgi asins ainas testi, kas daudzviet pasaulē samazinājuši risku saslimt ar hepatītu pēc asins pārliešanas, tādējādi lielā mērā uzlabojot globālo veselību, uzsvērusi komisija.
Viņu atklājums arī veicinājis strauju pretvīrusa zāļu attīstību. “Pirmo reizi vēsturē šī slimība var tikt ārstēta, radot cerības izskaust visas pasaules populācijā Hepatītu C,” norādījusi Nobela komisija.
Balva par cīņu ar Hepatīta C vīrusu piešķirta brīdī, kad visa pasaule iesaistīta cīņā ar jauno koronavīrusu.
Līdz ar balvu trijotne saņems desmit miljonus kronu (950 000 eiro) lielu naudas prēmiju. Tradicionāli balvu pasniedz Zviedrijas karalis oficiālā ceremonijā Stokholmā 10.decembrī, kad aprit kārtējā gadskārta kopš tās iedibinātāja Alfrēda Nobela nāves 1896.gadā. Taču Covid-19 pandēmijas dēļ balvas pasniegšanas ceremonija klātienē šogad ir atcelta un balva katram no laureātiem tiks pasniegta viņa paša valstī.
*

2020. gads**

The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2020 was awarded jointly to Harvey J. Alter, Michael Houghton and Charles M. Rice “for the discovery of Hepatitis C virus”.

2019. gads**

The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2019 was awarded jointly to William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe and Gregg L. Semenza “for their discoveries of how cells sense and adapt to oxygen availability.”

2018. gads**

The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2018 was awarded jointly to James P. Allison and Tasuku Honjo “for their discovery of cancer therapy by inhibition of negative immune regulation.”

2017. gads**

The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2017 was awarded jointly to Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash and Michael W. Young “for their discoveries of molecular mechanisms controlling the circadian rhythm.”

2016. gads**

The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2016 was awarded to Yoshinori Ohsumi “for his discoveries of mechanisms for autophagy.”

2015. gads**

The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2015 was divided, one half jointly to William C. Campbell and Satoshi Ōmura “for their discoveries concerning a novel therapy against infections caused by roundworm parasites” and the other half to Tu Youyou “for her discoveries concerning a novel therapy against Malaria.”


*LETA/AFP
**https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/