11. oktobrī tika pasniegta ikgadējā „Latvijas Ārstu biedrības Veselības gada balva”. Šogad svinīgo apbalvošanas ceremoniju Latvijas Ārstu biedrība veidoja sadarbībā ar Latvijas Sarkano Krustu. „Veselības gada balvas” pasniegšana kļuvusi par skaistu tradīciju, kurā tiek godināti pārtikas ražotāji, sabiedriskās organizācijas, pašvaldības un cilvēki, kas ar savu darbību veido izpratni par sabiedrības veselību. Laureāti dāvanā saņēma Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas topošo mākslinieču īpaši šim pasākumam apgleznotus koka krēslus, katru ar savu stāstu, vēlējumu un simbolu.

Lai arī Latvijā dzīvildze pieaugusi par vairākiem gadiem, mēs daudz sportojam, cenšamies lietot sabalansētu uzturu, piedalāmies talkās, lai sakoptu vidi, darāmā vēl ir ļoti daudz. Pasaules valstis, kas parakstīja Parīzes klimata vienošanos atzīst, ka apņemšanās uz papīra atpaliek no pasākumu īstenošanas dzīvē. Joprojām pasaules okeānos peld plastmasas maisiņu salas un šī plastmasa caur uzturā patērētajām zivīm nonāk mūsu organismā. Joprojām no ezeriem tiek vilktas laukā vecās automašīnu riepas un jūras krastā savākts tonnām atkritumu. Joprojām mūsu ikdienā ir par daudz ķīmijas – kā mājās, tā lauksaimniecībā. Joprojām ārsti ceļ trauksmes zvanus par bērnu mazkustību.

Šogad Latvijas valsts svin 100 gadu jubileju un mums ir iespēja pateikt paldies tiem cilvēkiem, kuri ar savu darbību veicina moto „VESELS CILVĒKS – VESELĀ PASAULĒ” īstenošanu dzīvē. Vienlaikus turpinot dzīvot tā, lai arī vēl pēc 100 gadiem Latvija būtu valsts ar savām robežām, lai tajā valdītu sociāli atbildīga politika, kas garantē visiem pieejamu ārstniecisko pakalpojumu pieejamību un veselīgu dzīvi.

 

Balvu par mūža ieguldījumu veselības veicināšanā šogad saņēma Latvijas Olimpiskās komitejas goda prezidents Vilnis Baltiņš, kurš ilgus gadus bijis mūsu olimpiskās kustības vadītājs. Pateicoties Baltiņa kunga iniciatīvai 80. gadu beigās, Latvijā  tika atjaunota olimpiskā komiteja un mūsu sportisti piedalās olimpiskajās spēlēs, gūstot uzvaras un popularizējot sportu tieši jauniešu un bērnu vidū.

Nominācijā par tautas sporta organizēšanu balva tika piešķirta ielu vingrošanas kustības Latvijā aizsācējam Kasparam Zlidnim, kurš vingrošanu padarījis par aizraujošu nodarbību, ar  ko nodarbojas tūkstošiem zēnu un meiteņu visā Latvijā. Runājot par kustību prieku, Kaspara acis vienmēr staro un viņš kā pieklājas ir lieliskā fiziskā formā.

Par veselīga uztura ražošanu balvu saņēma uzņēmums „Sēklu muss”, kurā top sēkliņu trifeles un batoniņi  bez pievienota cukura, glutēna un e-vielām. Uzņēmuma idejas autore un izveidotāja ir enerģiskā Agnese Nazareca, kura īstenojusi savu sapni par veselīgiem našķiem ar bērnības garšu. Ikdienā „Sēklu muss” ne tikai ražo našķus, bet dodas ciemos uz skolām un bērnu dārziem, lai stāstītu par veselīgu uzturu un enerģijas avotiem.

Nominācijā par videi draudzīgu dzīvesveida popularizēšanu tika apbalvota iniciatīva „Piekrastes Tīrrade”, kurā apvienojušies cilvēki, kuri vēlas Latvijai simtgadē dāvināt tīru un sakoptu piekrasti, bez plastmasas iepakojumiem, stikla pudelēm un izsmēķiem. Vides izglītības fonda vadītājs, kampaņas „Mana jūra” eksperts Jānis Ulme ir pārliecināts, ka sakopjot kaut nelielu gabaliņu no apkārtējās vides, mēs varam izdarīt daudz.

Šogad nominācijā par nozīmīgu ieguldījumu dabas aizsardzībā paldies par grūto un atbildīgo darbu saņēma Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, kuram šajā vasarā bija uzlikti lieli pārbaudījumi, dienām ilgi dzēšot mežu ugunskurus. Viens no postošākajiem ugunsgrēkiem plosījās Talsu novada Valdgales pagastā, kur ik dienas strādāja vismaz 150 glābēju no visas valsts.

Par ilgtspējīgas vides sakārtošanu šajā reizē balvu saņēma „Amatciema” idejas autors un izveidotājs Aivars Zvirbulis (saukts par Čiri), kurš  pirms 18 gadiem Amatas novadā sāka veidot privātmāju ciematu. Tur cilvēks var baudīt dabas skaistumu, vienlaikus izmantojot visas mūsdienu ērtības un tehnoloģiskos risinājumus. Tiesa ciematā ir sava kārtība –  katru īpašumu ieskauj ūdens,  mājām nav žogu un vakaros nedrīkst trokšņot.    Nominācijā Par daudzpusīgu veselības un sociālā darba organizēšanu balva tika pasniegta „Kalnu svētības kopienas” Bruknā izveidotājam  priesterim Andrejam Mediņam. Kopienu A. Mediņš  dēvē vietu, kur sasildīs, samīļos un pažēlos dzīves sistos un nesaprastos. Līdz šim kopienas vārds sabiedrībā plašāk bija pazīstams ar  labdarības koncertiem „Uzcel savu baznīcu” palīdzību atkarībās nonākušajiem. Šobrīd Andrejs Mediņš ar komandu izveidojuši arī skolu zēniem ar ornitoloģijas un aiviācijas  interešu izglītību.

Par nozīmīgu ieguldījumu sabiedrības izglītošanā paldies vides žurnālistei un zaļā dzīvesveida piekritējai  Anitrai Toomai. Daudzus gadus , liekot lietā savas zināšanas, kā arī žurnālistes talantu, viņa izglītojusi sabiedrību dabas aizsardzības jautājumos. Ilgus gadus veido žurnālu „Vides vēstis”, kā arī Latvijas radio raidījumu par vides jautājumiem „Zaļais vilnis”. Viņa ir kā saucēja balss tuksnesī, kas reizēm tiek arī sadzirdēta.

Savukārt Par nopelniem sabiedrības veselības veicināšanā balvu šogad saņēma  Liepājas pašvaldība, kas pēdējos gados lielas investīcijas ieguldījusi attīstot fiziskām aktivitātēm un sportam paredzētās būvēs un objektos – vieglatlētikas manēžā, kas ir nodota ekspluatācijā, pirms gada. Tūlīt spāru svētki tiks svinēti jaunajai tenisa hallei un tiek plānots uzsākt futbola laukuma izbūvi.  Liepājas sauklis – atbrauc un izvējojies ir viens no vadmotīviem veselības kontekstā kopumā, jo, kā sacīja Liepājas vicemērs Gunārs Ansiņš: „ Šī izvējošanās nav tikai fiziska,bet arī praktiska, kad atbrīvo savu ķermeni , atbrīvo domas un kļūsti brīvs”.

Godpilnā balva nominācijā Gada cilvēks sabiedrības veselībā tika pasniegta Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājam profesoram Ģirtam Briģim, ārstu aprindās profesoru Ģirtu Briģi dēvē par  Latvijas sabiedrības veselības tēvu, gluži saprotamu iemeslu dēļ. Tieši profesors spēj vienkāršiem vārdiem izskaidrot veselības pamatnostādnes. Vesela latviešu ārstu paaudze ir mācījusies epidemioloģijas pamatnostādnes pie profesora, tā iemācījušies domāt un pamatot savus spriedumus medicīnā balstītos pētījumos. Turklāt, tieši ar viņa iniciatīvu 90 gados izveidota sabiedrības veselības katedra. To absolvējuši jau vairāk kā simts augstas klases profesionāļi.

„Latvijas Ārstu biedrības Veselības gada balvas 2018” pasniegšanas svinīgo ceremoniju vadīja LĀB prezidents Pēteris Apinis, LĀB viceprezidents Māris Pļaviņš, LĀB valdes loceklis Roberts Fūrmanis, A/S „Repharm” direktoru padomes priekšsēdētājs Dins Šmits un Latvijas radio raidījuma „Kā labāk dzīvot” vadītājs Elvis Jansons, bet par  muzikālu baudījumu gādāja Annija Putniņa, Grēta Grantiņa, Evelīna Kalniņa kopā ar Raimondu Petrauski pie taustiņiem, Ernestu Mediņu pie sitaminstrumentiem, Rūtu Sīpolu ar flautu.

Šogad „Veselības gada balvu 2018” Latvijas Ārstu biedrība pasniedza kopā ar Latvijas Sarkano Krustu.  Svinīgā ceremonija notika 11. oktobrī plkst. 19.00 Koka ēku renovācijas centrā „Koka Rīga” Krāsotāju ielā 12. Atkārtojums – 13.oktobrī plkst. 13.00 „Rīga TV 24”.