1. septembrī Latvijas Ārstu biedrība tradicionāli paziņo Profesora Ilmāra Lazovska balvas laureātu. Šogad prestižo medicīnas apbalvojumu par nozīmīgu ieguldījumu medicīnas attīstībā saņems nefrologs profesors Harijs Čerņevskis.

Profesora Ilmāra Lazovska balva dibināta 2011. gadā, godinot izcilā iekšķīgo slimību ārsta, nefrologa, sabiedrības veselības speciālista un medicīnas filozofa piemiņu. Balvas laureāts tiek paziņots 1. septembrī – profesora Lazovska vārdadienā un Zinību dienā. Balvas nolikums nosaka, ka Latvijas Ārstu biedrības valde kopā ar ekspertiem balvas saņemšanai izvirza piecus sabiedrībā un ārstu vidē pazīstamus kolēģus par fundamentālu ieguldījumu medicīnā un ārstu izglītībā. Pēc tam Latvijas ārsti no šiem kolēģiem plašākajās tematiskajās un starpdisciplinārajās konferencēs ievēl Ilmāra Lazovska balvas laureātu.

Šā gada balvas ieguvējs Harijs Čerņevskis dzimis 1946. gada 16. septembrī Rīgā. Mācījies Rīgas 4. vidusskolā (tagad Rīgas angļu ģimnāzija). 1971. gadā beidzis Rīgas Medicīnas institūtu. Darba gaitas sācis kā terapeits Ogres poliklīnikā. Kopš 1973. gada Paula Stradiņa Republikas klīniskās slimnīcas ārsts, kopš 1974. gada Hroniskās hemodialīzes nodaļas vadītājs. 1980. gadā aizstāvējis medicīnas zinātņu kandidāta disertāciju „Ambulatoriska hroniskas nieru mazspējas terapija”. 1980. gadā kopā ar vēl 10 citiem kolēģiem saņēmis LPSR Valsts prēmiju par jaunu nieru un aknu mazspējas ārstēšanas metožu izstrādāšanu un ieviešanu klīniskajā praksē. Kopš 1986. gada RMI Fakultātes terapijas katedras asistents, no 1992. gada docents, RSU asociētais profesors no 2005. gada. 2015. gadā ieguvis RSU Studentu asociācijas balvu „Gada cilvēks medicīnas izglītībā 2015”. Profesora zinātniskās intereses saistītas ar hroniskas nieru slimības klīniku un terapiju. Piecu nieru slimībām veltītu grāmatu autors un līdzautors.

Katru gadu profesors par nieru slimību aktuālām tēmām nolasa līdz 50 lekciju. Latvijas ārstu saime Hariju Čerņevski augstu vērtē kā speciālistu nefrologu un internistu, kā arī RSU mācībspēku. Tāpēc kolēģu balsojums un profesora Ilmāra Lazovska balva ir īsts un patiess H. Čerņevska nesavtīgā un pašaizliedzīgā darba novērtējums un vainagojums.

Līdz šim balvu saņēmuši: 2011. gadā kardiologs profesors Andrejs Kalvelis, 2012. gadā gastroenterologs profesors Anatolijs Danilāns, 2013. gadā torakālais ķirurgs Jāzeps Baško, 2014. gadā internists profesors Jānis Raibarts, 2015. gadā oftalmoloģe profesore Guna Laganovska, 2016. gadā kardiologs profesors Gustavs Latkovskis, 2017. gadā onkologs profesors Jānis Eglītis.

Profesora Ilmāra Lazovska balvu par nozīmīgu ieguldījumu medicīnas attīstībā nefrologam Harijam Čerņevskim svinīgi pasniegs Latvijas Ārstu biedrības konferencē „Nieru un urīnceļu slimības” š. g. 28. septembrī Starptautiskajā izstāžu centrā „Ķīpsala”, kur profesors uzstāsies ar lekciju „Diurētiskie līdzekļi: seni preparāti – jaunas indikācijas”.