Skip to content

Jauna koronovīrusa izraisītais uzliesmojums Ķīnas pilsētā Uhaņā (Wuhan)

Slimību profilakses un kontroles centrs (turpmāk – SPKC) informē par jaunā koronavīrusa (nCoV) izraisīto uzliesmojumu Ķīnas dienvidaustrumu provinces Uhaņas pilsētā, kā arī par Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses centra ieteikumiem jaunā nCoV izraisīto saslimšanas gadījumu uzraudzībai.

Uhaņas municipālās veselības komisija ziņo, ka no 2019. gada decembra beigām līdz š.g. 20. janvārim reģistrēti 258 pneimonijas gadījumi, ko izraisīja jauns koronavīruss (turpmāk 2019-nCoV). Daļa no pacientiem jau ir izrakstīti no slimnīcām, 227 pacienti turpina ārstēties, no kuriem 51 ir smaga slimības klīniskā norise un 12 pacientiem – ļoti smaga. Reģistrēti seši nāves gadījumi, mirušajiem pacientiem bija nopietnas blakus slimības. Ir ziņots par 14 veselības aprūpes darbiniekiem, kuri ir inficējušies ar 2019-nCoV.

Saņemta informācija par 24 laboratoriski apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem citās Ķīnas pilsētās (Pekinā – 5, Guandunā – 14 un Šanhajā – 5), no tiem 22 saslimušie iepriekš bija apmeklējuši Uhaņas pilsētu, bet diviem bijis kontakts ar slimniekiem. Tiek ziņots arī par atsevišķiem ievestiem gadījumiem citās valstīs, t.sk. Taizemē, Japānā, Dienvidkorejā un ASV. Minētie slimnieki neilgi pirms saslimšanas apmeklējuši Uhaņu un viņiem laboratoriski ir apstiprināta 2019-nCoV infekcija. Līdz šim Ķīnā apzinātas 1 739 kontaktpersonas un organizēta viņu medicīniskā novērošana. Slimnīcās ieviesta 2019-nCoV infekcijas uzraudzība.

Koronavīrusi ir vīrusu grupa, kas sastopama gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. Tie var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnus saslimšanas gadījumus iepriekš ir izraisījis SARS koronavīruss, kura rezervuārs dabā ir cibetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi.

2019-nCoV infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms, iespējams, ka tā arī ir zoonoze, jo daļa saslimušo bija saistīti ar Uhaņas Dienvidķīnas Jūras produktu un dzīvnieku tirgu. Ir apstiprināta 2019-nCoV pārnešana no cilvēka uz cilvēku, tomēr, lai pilnībā novērtētu infekcijas izplatīšanās ceļus un riskus, ir nepieciešams vairāk informācijas.

Plašāka informācija par koronavīrusu dzimtes izraisīto infekciju izplatību cilvēku vidū, epidemioloģisko uzraudzību, klīniskām un laboratoriskām vadlīnijām ir pieejama PVO tīmekļvietnē[1]. Aktuāla informācija par epidemioloģisku situāciju saistībā par 2019-nCoV un ieteikumiem ceļotājiem ir pieejama SPKC tīmekļvietnē [2].

2019-nCoV infekcijas profilaksei veselības aprūpes iestādēs (īpaši uzņemšanas un neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļās) PVO un ECDC iesaka ievērot vispārīgos piesardzības pasākumus un pasākumus tādu infekcijas slimību novēršanai, kas izplatās kontakta un aerogēnā ceļā. Pacients ar aizdomām par 2019-nCoV infekciju jāievieto atsevišķā, ja iespējams, aeorogēnās infekcijas izolācijai paredzētā telpā un pirms izolācijas  pacientam jālieto ķirurģiskā maska. Ārstniecības iestādes darbiniekiem, ieejot telpā, kur atrodas pacients ar aizdomām par 2019-nCoV infekciju, jālieto individuālās aizsardzības līdzekļi: priekšauts, cimdi, FFP3 aizsardzības pakāpes respirators un acu aizsargi (brilles vai seju aizsargājošie ekrāni).

Eiropas Komisija noteikusi, ka katrs ievests 2019-nCoV infekcijas gadījums ir pakļauts epidemioloģiskajai uzraudzībai, t. sk. neatliekamai ziņošanai valsts un Eiropas Savienības līmenī. Līdz ar to SPKC aicina ārstniecības iestādes par katru akūtas respiratoras saslimšanas gadījumu personai, kura 14 dienu laikā pirms saslimšanas apmeklēja Ķīnas pilsētu Uhaņu vai bija kontaktā ar slimnieku, kurš ir saslimis pēc ceļojuma uz Uhaņu, nekavējoties ziņot SPKC, zvanot pa diennakts tālruni 67271738.

Katra gadījuma apstiprināšanai nepieciešama specifiska laboratoriska pārbaude. Jāņem vērā, ka arī citas elpceļu infekcijas izraisītāja noteikšana pacientam neizslēdz 2019-nCoV infekciju. Par pacientu laboratorisko izmeklēšanu (paraugu ņemšanu, uzglabāšanu un transportēšanu) lūdzam konsultēties ar SIA “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca” Nacionālās references laboratorijas speciālistiem [3].

[1] https://www.who.int/health-topics/coronavirus

[2] https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/757

[3] https://www.aslimnica.lv/lv/saturs/nacionala-mikrobiologijas-references-laboratorija