Skip to content

Informācija par Latvijas Valsts patoloģijas centra atjaunošanu

2016.gada 13.jūlijā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca un Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrs, piedaloties veselības ministrei Andai Čakšai, nolēma izveidot Valsts patoloģiju centru (turpmāk – Centrs), kas nodrošinās slimību, tai skaitā onkoloģisko, personificētu diagnostiku. Centra izveidi un vienotas sistēmas ieviešanu valstī atbalsta Ministru prezidenta birojs, Veselības ministrija un Latvijas Zinātņu akadēmija.

Tā radīs iespēju valstij maksāt tikai par efektīvu terapiju, ietaupot valsts līdzekļus. Valsts patoloģijas centrā varētu tikt izskatīta iespēja ieviest arī nākamās paaudzes gēnu sekvencēšanas tehnoloģijas. Tas nodrošinātu pacientu ārstēšanu atbilstoši vēža gēna mutācijai.

Centrā paredzēts strādāt vairākos virzienos:

  1. Klīniskais virziens.

Paredzēts izveidot vienotu digitālu patoloģijas diagnostikas tīklu, kas nodrošinās augstas kvalitātes diagnostiku pacientiem jebkurā Latvijas vietā, samazinot cilvēciskās kļūdas iespēju diagnozes noteikšanā.

Ar tā palīdzību tiks ieviests „zaļais koridors” audu diagnostikā (samazināts diagnozes noteikšanas laiks un ātrāka pacientu ārstēšanas uzsākšana).

Pēc Latvijas patologu domām, radīsies jaunas eksporta pakalpojumu iespējas, kas jau šobrīd pie ierobežotām infrastruktūras iespējām notiek (galvenokārt uz Skandināvijas valstīm). Šobrīd vairāk novērojama pretēja tendence, kad aizvien vairāk audu materiālu tiek sūtīti izmeklēšanai ārpus valsts.

Neviena no esošajām patoloģijas laboratorijām nezaudēs pakalpojumu un darba apjomu, jo tās darbinieki strādās Centrā vai tā nodaļās.

Konkursa kārtībā investoriem tiks prasīts nodrošināt mācību programmas, lai Latvijas patologu kvalifikācija tuvinātos Eiropas līmenim.

Vienlaicīgi ar mācībām notiks vienotas valsts kvalitātes sistēmas ieviešana, kas ietver vienotus standartus un sertifikāciju atbilstoši starptautiskām prasībām.

  1. Zinātniskais virziens.

Moderna aparatūra ļaus Centram iekļauties starptautiskos inovāciju projektos. Latvijas profesionāļi varēs piedalīties kvalitatīvos klīniskos pētījumos. Centram iecerēts piesaistīt Eiropas Savienības fondu līdzekļus doktorantūras darbu izstrādei.

Sadarbībā ar Latvijas Zinātņu akadēmiju, Centra izveide varētu radīt sadarbības iespējas

ar Latvijas Organiskās sintēzes institūtu, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru un līdzīgām zinātniskām institūcijām.

  1. Izglītības virziens.

Centrs aicinās iesaistīties Latvijas Universitāti, Rīgas Stradiņa universitāti un Latvijas Lauksaimniecības universitāti gan pirms diploma, gan pēcdiploma izglītības programmās un speciālistu kvalifikācijas celšanā. Sevišķa uzmanība tiks pievērsta NVS valstu studentu un doktorantu piesaistei.

  1. Vienotas datu bāzes izveide.

Tiks izveidots vienots onkoloģijas datu reģistrs, kas ļaus sekot epidemioloģijas tendencēm Latvijā, pielāgot nacionālās vēža skrīninga programmas un nodrošinās precīzus datus ārstējošam ārstam. Šie dati būs e-veselības sistēmas sastāvdaļa. IT tehnoloģiskais nodrošinājums tiks prasīts no investoriem.

  1. Starptautiska references laboratorija.

Centrs varētu kļūt par referenci kaimiņvalstu patoloģijas laboratorijām. Tas ļaus uzturēt ES prasībām atbilstošu kvalitāti.

Centra izveides galvenie ieguvumi:

1) Precīza un savlaicīga diagnoze pacientam neatkarīgi no materiālā stāvokļa un dzīvesvietas; Manuālu darbu aizstās automatizētas sistēmas;

2) Iespēja eksportēt Centra pakalpojumus ar augstu pievienoto vērtību;

3) Augstas klases laboratoriju iekārtu iegūšana ar Valstij izdevīgiem investīciju līgumiem un nosacījumiem;

4) Centra sniegto pakalpojumu tarifu sakārtošana atbilstoši tirgus situācijai.