2 

3 

         

Cilvēks ar Āfrikas cūku mēri saslimt nevar. Ēdiet cūkgaļu droši, taču termiski apstrādātu!

2014. gada 1. jūlijā

Cilvēks ar Āfrikas cūku mēri saslimt nevar. Ēdiet cūkgaļu droši, taču termiski apstrādātu!

Āfrikas cūku mēris radījis nelielu paniku Latvijas patērētājos - bailēs no saslimšanas, cilvēki pārstājuši lietot cūkgaļu. Āfrikas cūku mēri izraisa DNS saturošs vīruss, kas ir patogēns tikai cūkām, izraisa asiņainu caureju, neauglību, pāragras dzemdības cūkām. Vīruss var būt tik patogēns, ka apmirst viss ganāmpulks, bet arī tik labvēlīgs, ka lielākā daļa lopu izdzīvo.

Lasīt tālāk ...

Vesels cilvēks ir Latvijas galvenā vērtība

2014. gada 18. jūnijā

Vesels cilvēks ir Latvijas galvenā vērtība

Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) rīkotajā starpnozaru ekspertu diskusijā „Ārsts. Vide. Veselība”, kas notika 17. jūnijā, ārsti, biologi, ķīmiķi, ģeogrāfi, vides aizsardzības speciālisti un eksperti, likumdevēji, sabiedrisko organizāciju pārstāvji un veselības politikas veidotāji kopīgi meklēja risinājumus Latvijas vides veselības uzlabošanā. Diskusijas gaitā, aptverot plašu jautājumu loku, eksperti secināja: Latvijas valstij nepieciešama vienota stratēģija veselīgas, sociāli nodrošinātas vides sakārtošanā, lai cilvēks būtu fiziski un psihiski vesels.

Lasīt tālāk ...

Otrreizējie un trešreizējie tabakas dūmi

Otrreizējie un trešreizējie tabakas dūmi

Jau ilgus gadus mēs cīnamies ar smēķēšanas ļaunumu. Tabakas smēķēšana ir galvenais riska faktors vēzim un infarktam, aizsērējušām artērijām un tamdēļ nogrieztām kājām. Tabakas smēķētājiem nav izredžu izvairīties no hroniskas elpošanas un sirdsdarbības mazspējas.

Lasīt tālāk ...

Tiesības elpot no tabakas dūmiem brīvu gaisu

2014. gada 27. maijā

Tiesības elpot no tabakas dūmiem brīvu gaisu

Šodien, 27. maijā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē, kurā kārtējo reizi tika skatīti priekšlikumi likuma „Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu” grozījumiem, tika nolemts atbalstīt Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) izstrādātos ierosinājumus un apsvērt iespēju virzīt tos iekļaušanai likumā, kas nodrošinātu deklarētas cilvēka tiesības uz tīru, ar tabakas dūmiem nepiesārņotu vidi.

Lasīt tālāk ...

Kas liek Saeimas deputātam cīnīties pret cilvēku veselību

2014. gada 21. maijā
Kas liek Saeimas deputātam cīnīties pret cilvēku veselību?

Likums „Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu" Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā ir iestrēdzis jau otro gadu. Tiesa, laiku pa laikam sanāk komisija, sanāk Sabiedrības veselības apakškomisija, sanāk darba grupa, paspriež, nobalso. Vienmēr šajās tikšanās reizēs pazaudē Ārstu biedrības priekšlikumus. Un, kas ir ļoti raksturīgi, – neizdodas veikt Saeimas komisijas audioierakstu, jo „kāds vadiņš nav bijis savienots ar ierakstu ierīci”. Tieši tā arī bija 20. maijā – komisija sprieda, lēma, runāja, bet viss runātais tā arī netika ierakstīts, lai nebūtu pierādījumu par sacīto.

Lasīt tālāk ...

Kustība un sports visos vecumos – tas nozīmē dzīvot

Kustība un sports visos vecumos – tas nozīmē dzīvot

Ārsts ir sabiedrības skolotājs. Īpaši jau tāpēc, ka skolotājiem vispār neļauj mācīt veselības mācību. Vēl trakāk – papildus sociālajām zinībām, papildus ētikai, sabiedrības mācībai būs arī dzīvesziņas mācība, kuras programmu izstrādā nevienam nezināms sabiedrisks grupējums, kas saistīts ar vienu Saeimā un valdībā pārstāvētu partiju. Saeimas aktīvākie deputāti veselības mācību uztver tikai un vienīgi kā Prezervatīvu mācību un visu diskusiju ietver jautājumu lokā – kāpēc nevajag veikt abortus.

Lasīt tālāk ...

Vēža skrīniga metodes Latvijā nesasniedz cerēto rezultātu

 2014. gada 16. maijā

Vēža skrīniga metodes Latvijā nesasniedz cerēto rezultātu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) 20. maijā rīko diskusiju „Krūšu un dzemdes kakla vēža skrīninga efektivitāte”. Latvijā tiek īstenota vēža savlaicīgas atklāšanas programma, kuras ietvaros sievietes tiek aicinātas veikt valsts apmaksātu krūts vēža un dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi. 2013. gada rādītāji liecina, ka krūts vēža skrīningu veikušas 35% sieviešu, bet uz dzemdes kakla vēža skrīninga pārbaudēm ieradušās tikai 28% uzaicināto sieviešu.

Lasīt tālāk ...

Soli tuvāk no tabakas dūmiem brīvai videi

2014. gada 8. maijā

Soli tuvāk no tabakas dūmiem brīvai videi

Latvijas Sabiedrības veselības politikas virsmērķis ir pagarināt Latvijas iedzīvotāju veselīgi nodzīvotos dzīves gadus un novērst priekšlaicīgu nāvi, saglabājot, uzlabojot un atjaunojot veselību. Tiesības uz veselību ir viena no cilvēka pamattiesībām. Satversmes 111.pants ir nosaka - „valsts aizsargā cilvēku veselību”. Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 152. pantā teikts, - „nosakot un īstenojot visu Kopienas politiku un darbības, ir jānodrošina augsts cilvēku veselības aizsardzības līmenis”.

Lasīt tālāk ...

Ķīmija, ko smidzina uz mūsu laukiem

Ķīmija, ko smidzina uz mūsu laukiem
Autors: Jolanta Sēnele, Kristīne Sēnele www.diena.lv

Nezāļu apkarošanai paredzētie glifosāta herbicīdi tiek plaši izmantoti gan Latvijā, gan citviet pasaulē; ražotāji tos reklamēja kā «drošākus par galda sāli». Taču patiesība par šo lauksaimniecības«brīnumlīdzekli» nebūt nav tik rožaina, jo pētniekiem ir nopietnas bažas par tā ietekmi uz augsni un cilvēka organismu. Daži pat dēvē glifosātu par jauno DDT.

Lasīt tālāk ...

Pa spaisa pēdām. Kur esam šodien?

2014. gada 24. aprīlī

Pa spaisa pēdām. Kur esam šodien?

Jautājums par jaunu psihoaktīvu vielu aprites kontroli Latvijā bija karsts sabiedrībā un arī politiķu un ierēdņu vidū kopš februāra, kad tika konstatēts – 2013. gada nogalē izstrādātais t.s. jauno psihoaktīvo vielu pagaidu aizliegums ir neefektīvs. Ārsti ziņoja pat par epidēmijai līdzīgu to gadījumu skaita pieaugumu, kad stacionāros nonāca jaunieši ar nopietniem veselības traucējumiem pēc augu maisījumu, spaisa vai inovatīvi „iepakotas” – kaktusu mēslojuma vai kaljana tīrīšanas līdzekļa veidā – jaunas psihoaktīvas vielas lietošanas. Trauksme tika sacelta, un rīcība patiešām sekoja – plaši iesaistījās sabiedrība un žurnālisti, aktīvāk sāka darboties gan Valsts policija, gan dažu pilsētu pašvaldību policisti, Ministru kabinetā tika izveidota speciāla padome, Saeimā tapa darba grupa. Kur esam šodien?

Lasīt tālāk ...

Trešā sporta stunda ir pirmais solis

2014. gada 27. martā

Trešā sporta stunda ir pirmais solis

Lai aktualizētu bērnu un jauniešu mazkustības problēmu, tās radītās sekas un meklētu kopīgu risinājumu ar ministrijām un sabiedriskām organizācijām, Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) 25. martā rīkoja diskusiju „Kustība un fiziskās aktivitātes Latvijas bērnu veselības sistēmā”. LĀB atgādina, ka 20% Latvijas jaunāko klašu audzēkņu ir liekais svars vai pat aptaukošanās. Latvijas skolēns interneta spēlēs vai sociālajos tīklos darbdienā pavada vidēji 3 – 4, bet brīvdienās – vairāk nekā 5 stundas. Tāpēc ierosinājums ieviest trešo sporta stundu nedēļā ir tikai viens no pasākumiem, kas jāveic, lai mainītu sabiedrības attieksmi pret fiziskām aktivitātēm.

Lasīt tālāk ...

Transtauki un veselības ministres priekšvēlēšanu iztapība

Transtauki un veselības ministres priekšvēlēšanu iztapība

Atslēgas vārds uzturzinātnē ir tauki. Holesterīns ir tauki. Zemādas slānis un liekais svars ir tauki. Hormoni un enzīmi ir tauki. Tauki uzturā ir nepieciešami, jo apgādā organismu ar enerģiju, nodrošina taukos šķīstošo vitamīnu (A, D, E un K) uzsūkšanos, veido šūnu membrānas. Tauki uzturā var būt redzamā veidā, kā eļļa vai sviests, vai ne tik redzamā – kā rieksti, avokado, piens u.c.

Lasīt tālāk ...

Par gaisa kvalitāti iekštelpās atbildību šobrīd neuzņemas neviens

2014. gada 19. martā

Par gaisa kvalitāti iekštelpās atbildību šobrīd neuzņemas neviens

Lai pievērstu sabiedrības un likumdevēju uzmanību izglītības iestāžu, biroju un dzīvojamo ēku vienkāršotās renovācijas, kā arī nepilnīgo ventilācijas sistēmu izbūves un ekspluatācijas sekām, Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) 18. martā rīkoja atkārtotu nozaru ekspertu diskusiju „Gaisa tīrība iekštelpās un energoefektivitāte.”

Lasīt tālāk ...

Spaisa un kaktusu mēslojuma maisījumu tirgošanu var aizliegt

2014. gada 12. martā

Spaisa un kaktusu mēslojuma maisījumu tirgošanu var aizliegt


Pildot solīto, Latvijas Ārstu (LĀB) biedrība izstrādājusi konkrētus priekšlikumus grozījumiem likumā Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību, lai aizliegtu Latvijā jebkādu narkotisko vielu tirdzniecību, ieskaitot tās, kas vēl tikai tiks radītas. LĀB uzskata, ka likuma normas jāmaina nekavējoties, negaidot jaunus Spaisa, kaktusu mēslojuma maisījumu un citu jauno psihoaktīvo vielu upurus.

Lasīt tālāk ...

Vienkāršas metodes, kā ikdienā cīnīties ar augstu asinsspiedienu

Vienkāršas metodes, kā ikdienā cīnīties ar augstu asinsspiedienu
www.apollo.lv
Piektdiena, 2014. gada 7. marts 
Statistikas dati rāda, ka viena no galvenajām veselības problēmām Latvijas sievietēm, tāpat kā vīriešiem, ir sirds un asinsvadu sistēmas slimības. Tāpēc, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina iepazīties ar vienkāršām metodēm, kā ikdienā cīnīties ar augstu asinsspiedienu, informēja Anete Vilciņa, Slimību profilakses un kontroles centra Sabiedrisko attiecību speciāliste.

Lasīt tālāk ...

Bīstamās nākotnes viešņas

2014. gada 6. martā

Bīstamās nākotnes viešņas
5. martā pēc diskusijas Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā deputāti nolēma veidot darba grupu, lai beidzot radītu tādas likumu un normatīvo aktu normas, kas aizliegtu Latvijas legālajā tirgū izplatīt jaunas psihoaktīvas vielas – nākotnes narkotikas. Neviens šodien nevar droši pateikt, kādu ļaunumu nes šīs vielas, kādas sekas tās atstāj uz cilvēka veselību, cik daudz jauniešu dzīvību tās paņems. Tās dara savu ļauno darbu šodien, lai gan valsts tās par narkotikām skaļi nosauks tikai rīt.

Lasīt tālāk ...

1 lapa no 3

twitter.com draugim.lv
Lapa veidota ar ESF fonda
finansiālu atbalstu
Visvairāk skatītais raksts (reizes)
322079
LATVIJAS ĀRSTU BIEDRĪBA

Skolas iela 3
Rīga, LV-1010
tālr. +371 67220661
fakss +371 67220657
epasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.