12padomi 

 2014 10 04

       

Viedoklis: Riski karojot kodolvalstī (Ukrainā) 
Dr. Agris Auce , 2014. gada 10. septembris
www.db.lv

 
05. septembris 2014 www.delfi.lv


Rīga, 2014. gada 28. augusts

Šonakt separātistu kaujnieki pirmo reizi iegājuši Dņipropetrovskas apgabalā un ieņēmuši Novoazovskas pilsētu. Karadarbībā iesaistās vairāk un vairāk tanku, bruņutransportieru, lidmašīnu, helikopteru un GRAD iekārtu. Eiropas likteni šodien izšķir Ukraina – vai tai izdosies saglabāt savu teritoriālo integritāti.
Karš Ukrainā nenozīmē tikai militāras un politiskas aktiviātes. Tikpat nozīmīga ir veselības aprūpe un sociālā palīdzība. Mums bija iespēja izvērtēt Dņipropetrovskas apgabala situāciju, kad blakusesošajā Doņeckas apgabalā notiek karš. Šis karš radījis daudz atziņu, kas būtu svarīgas arī Latvijai.

Lasīt tālāk ...

Dņipropetrovska, 2014. gada 27. augusts, pēcpusdiena
 
Esmu atmetis cerības tikt uz fronti un redzēt – kā Ukrainas armijas karavīri veic primāro palīdzību ievainotajiem, kā notiek evakuācija. Mans sarunu biedrs ir jauns ķirurgs, kurš lūdz nekur viņa vārdu nepublicēt. Nepilnus trīsdesmit gadus vecs, strādājis par ķirurgu lielā Dņipropetrovskas klīnikā, ticis iesaukts Ukrainas bruņotajos spēkos un nosūtīts uz fronti. Uz frontes līniju sūtīts gandrīz katru otro dienu un šīs dienas pavadījis pārsiešanas autobusā. Dienā skatījis, šuvis, drenējis, imobilizējis līdz 32 sašautiem vai sadragātiem pacientiem. Lielākā problēma, ka neesot saprotama pati frontes līnija, visbiežāk zaldāti tiek sašauti, ievainoti vai nogalināti tad, kad ir atpūtā – barakās vai teltīs. Iespējams, darbojas nodevēji, iespējams, ļoti precīzas novērošanas sistēmas. Grad varot raidīt lādiņus pat 50 un 70 km attālumā.

Lasīt tālāk ...

Dņipropetrovska, 2014. gada 27. augusts, rīts
 
Renāram Putniņam Ārlietu ministrija strikti noteikusi – aiz Dņipropetrovskas ne soli, un jau vakar aizsūtījusi atpakaļ uz Rīgu. Manas cerības oficiāli nokļūt līdz frontes līnijai sarūk ar katru brīdi. Mana dzīves pieredze liecina, ka avantūristus jebkurai rīcībai par naudu var atrast jebkurā pasaules malā, bet, šķiet, esmu rūpīgi uzmanīts, un pat viesnīcā nav nekādi aizdomīgi tipi, kas varētu piemeklēt līdzbraucējus.

Lasīt tālāk ...

Dņipropetrovska, 2014. gada 26. augusts

Gandrīz visus smagākos Austrumukrainas karā ievainotos uzņem Harkovas vai Dņipropetrovskas reģionālās slimnīcas. Pilsētās ir saglabājušies kara hospitāļi, taču liela nozīme šīm iestādēm nav. Dņepropetrovskas kara hospitālis atrodas pašā pilsētas centrā, tieši aiz apgabala radas (lokālā parlamenta) ēkas. Janukoviča (Віктор Федорович Янукович) laikā hospitālis samazināts no 400 uz 100 gultām, bet ēkas un zeme par sviestmaizes cenu pārdota kādam oligarham, kas to tālāk pārdevis vienai Krievijas un vienai Kazahijas bankai. Hospitālī miera laikos ārstējušies zaldāti ar gripu, pneimoniju vai kādu traumu, neviens nav rūpējies par remontu, iekārtām vai gatavību medicīniskām problēmām. Karš piezagās nemanot, un hospitālis tiešām atgādina miskasti. Mierinājums kara mediķiem, ka visa Ukrainas armija Janukoviča laikā esot līdzīgi izpārdota (izzagta) – mašīnas sarūsējušas, bez akumulatoriem. Tanki bez stobriem. Raķetes, kas nelido.

Lasīt tālāk ...

Dņipropetrovska, 26. augusta rīts

Ukrainas prezidents Petro Porošenko šodien dodas uz Minsku tikties ar Vladimiru Putinu un meklēt izlīgumu, miera līgumu vai vismaz pamieru.
Dņipropetrovska dzīvo savu dzīvi. Kaut Krievijas televīzija stāsta, ka Dņipropetrovska ir kara izpostīta, ka šeit tiek apspiesti krievi, ka šeit plosās vismaz benderieši, ja ne fašisti, pilsēta atstāj mierīgas, tīras, labiekārtotas vietas iespaidu.

Lasīt tālāk ...

Kijeva, 2014. gada 25. augusts

Krievijas armija iebraukusi Ukrainā. Esam Kijevas neatkarīgās televīzijas tiešraidē, taču mūsu sarunu divreiz pārtrauc Ukrainas bruņoto spēku preses brīfingi. Ukraiņu valodu spējam saprast tikai tad, ja to lieto lēni, taču bruņoto spēku preses virsnieks ir satraukts un emocionāls, esam spiesti lūgt mums tulkot. Televīzijas diktore smaida, mierīgi apstāsta situāciju un turpina mūs iztaujāt par Latvijas un Ukrainas sadarbību veselības jomā.

Lasīt tālāk ...

Redaktora sleja augusta žurnālam  "Latvijas Ārsts" - Cerībā uz laimes lāci

Tuvojas nacionālā izklaide – vēlēšanas. Ar lielu prieku vērojam, kā gudri, spējīgi un talantīgi cilvēki pārvēršas, uzliek smaidu, notrauš putekļus, saveido jaunu frizūru un naktstaureņu apmātībā dodas uz gaismu. Vēlēšanas un tajās iesaistītos personāžus apsmej, apspriež, apraksta, citē, tomēr lielākoties uz vēlēšanām raugās uz cerībām.

Lasīt tālāk ...

Latvijas Ārstu biedrība piedalās projektā openminded.lv

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) sadarbībā ar Latvijas universitāti (LU) izveidojusi lekciju ciklu „Sabiedrības veselība Latvijā”. Mūsu mērķis: sasniegt Latvijas skolotājus viņu tālākizglītības gaitās, dot viņiem zināšanas par vides veselību, kustību, veselīgu uzturu, zāļu un uzturbagātinātāju nepamatotu lietošanu, kaitīgām atkarībām (smēķēšanu, toksikomāniju, alkoholismu, narkomāniju), sievietes un vīrieša veselību, higiēnu un citām sabiedrības veselības jomām, ko skolotājam pēc tam pielietot izglītības darbā. Lekcijas esam gatavojuši tā, lai tās būtu uztveramas arī vecāko klašu audzēkņiem, un skolotāji varētu tās izmantot kā mācību materiālu. Lekciju kursu „Sabiedrības veselība Latvijā” iniciējusi LĀB, bet atbalsta, materiāli un ideoloģiski virza Slimību kontroles un profilakses centrs.
Viss leckciju cikls skatāms: http://www.openminded.lv/kurss/veseligs-dzivesveids/

2014.gada 18.augustā

Veselības aprūpes sistēmas krīze– jāveic pilnīga likumdošanas inventarizācija

Vēlēšanas tuvojas un mēs aizgūtnēm gaidām jauno veselības ministru. Gaidām cilvēku, kas nāks, atnesīs budžeta naudu pietiekamā daudzumā, visiem dāsni sadalīs. Šis „laimes lācis” visu zinās, visu pratīs, būs taisnprātīgs un labprāt uzklausīs visu padomdevēju ieteikumus. Vārdu sakot– atliek tikai iecelt īsto ministru, un medicīnai tiks ne tikai nieka 4.5% no IKP, bet visi 6% kā vidējai Eiropas valstij pieklājas.

Lasīt tālāk ...

2014. gada 4. augustā

Ārsti kritizē Rīgas alus maratonu

            Virknē plašsaziņas līdzekļu, tostarp populārākajos ziņu portālos, parādījusies informācija par 2014. gada 16. augustā gaidāmo „Rīgas alus maratonu”. Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) izsaka izbrīnu par mēģinājumu apvienot alus dzeršanas un sporta sacensības. Tāpēc LĀB nosūtījusi vēstuli Rīgas domei, Valsts ieņēmumu dienestam un Patērētāju tiesību aizsardzības centram ar lūgumu izvērtēt „Rīgas alus maratona” rīkotāju – biedrības „Alus brālība” – rīcību.  

Lasīt tālāk ...

2014. gada 25. jūlijā

Vēlreiz par VIENOTĪBU un VESELĪBAS MINISTRU

Latvijā valda pieņēmums, ka Veselības ministrija pienākas partijai, kurai ir gan premjerministra, gan finanšu ministra portfelis. Pēdējie trīs gadi pierādījuši pretējo - šāda kombinācija ir bezjēdzīga, ja ne noziedzīga. Ingrīda Circene rāvās melnās miesās, lai palīdzētu finanšu ministrijai iekasēt nodokļus, bet finanšu ministrija ar lielajām šķērēm apgraizīja veselības budžetu. Rezultātus vieglāk parādīt krītošā grafikā, bet nolasāma ir arī skaitļu līkne: 2010. gadā veselības joma saņēma budžetu, kas bija 3.8% no IKP. 2011. gadā - 3.4%, 2012. gadā - 3.2%, pērn - 3.0%. Šī gada plāns nosaka, ka veselība saņems 2.9% no IKP, 2015. gada plāns - 2.7%, bet 2016. gadā - 2.5%. Šos skaitļus katrs var itin viegli aprēķināt, lasot likumu „Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2014., 2015. un 2016. gadam.”

Lasīt tālāk ...

1 lapa no 6

twitter.com draugim.lv
Lapa veidota ar ESF fonda
finansiālu atbalstu
Visvairāk skatītais raksts (reizes)
352378
LATVIJAS ĀRSTU BIEDRĪBA

Skolas iela 3
Rīga, LV-1010
tālr. +371 67220661
fakss +371 67220657
epasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.