DZC-2014 logo

2 

      3   

Latvijas Ārstu biedrība piedalās projektā openminded.lv

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) sadarbībā ar Latvijas universitāti (LU) izveidojusi lekciju ciklu „Sabiedrības veselība Latvijā”. Mūsu mērķis: sasniegt Latvijas skolotājus viņu tālākizglītības gaitās, dot viņiem zināšanas par vides veselību, kustību, veselīgu uzturu, zāļu un uzturbagātinātāju nepamatotu lietošanu, kaitīgām atkarībām (smēķēšanu, toksikomāniju, alkoholismu, narkomāniju), sievietes un vīrieša veselību, higiēnu un citām sabiedrības veselības jomām, ko skolotājam pēc tam pielietot izglītības darbā. Lekcijas esam gatavojuši tā, lai tās būtu uztveramas arī vecāko klašu audzēkņiem, un skolotāji varētu tās izmantot kā mācību materiālu. Lekciju kursu „Sabiedrības veselība Latvijā” iniciējusi LĀB, bet atbalsta, materiāli un ideoloģiski virza Slimību kontroles un profilakses centrs.
Viss leckciju cikls skatāms: http://www.openminded.lv/kurss/veseligs-dzivesveids/

2014.gada 18.augustā

Veselības aprūpes sistēmas krīze– jāveic pilnīga likumdošanas inventarizācija

Vēlēšanas tuvojas un mēs aizgūtnēm gaidām jauno veselības ministru. Gaidām cilvēku, kas nāks, atnesīs budžeta naudu pietiekamā daudzumā, visiem dāsni sadalīs. Šis „laimes lācis” visu zinās, visu pratīs, būs taisnprātīgs un labprāt uzklausīs visu padomdevēju ieteikumus. Vārdu sakot– atliek tikai iecelt īsto ministru, un medicīnai tiks ne tikai nieka 4.5% no IKP, bet visi 6% kā vidējai Eiropas valstij pieklājas.

Lasīt tālāk ...

2014. gada 4. augustā

Ārsti kritizē Rīgas alus maratonu

            Virknē plašsaziņas līdzekļu, tostarp populārākajos ziņu portālos, parādījusies informācija par 2014. gada 16. augustā gaidāmo „Rīgas alus maratonu”. Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) izsaka izbrīnu par mēģinājumu apvienot alus dzeršanas un sporta sacensības. Tāpēc LĀB nosūtījusi vēstuli Rīgas domei, Valsts ieņēmumu dienestam un Patērētāju tiesību aizsardzības centram ar lūgumu izvērtēt „Rīgas alus maratona” rīkotāju – biedrības „Alus brālība” – rīcību.  

Lasīt tālāk ...

2014. gada 25. jūlijā

Vēlreiz par VIENOTĪBU un VESELĪBAS MINISTRU

Latvijā valda pieņēmums, ka Veselības ministrija pienākas partijai, kurai ir gan premjerministra, gan finanšu ministra portfelis. Pēdējie trīs gadi pierādījuši pretējo - šāda kombinācija ir bezjēdzīga, ja ne noziedzīga. Ingrīda Circene rāvās melnās miesās, lai palīdzētu finanšu ministrijai iekasēt nodokļus, bet finanšu ministrija ar lielajām šķērēm apgraizīja veselības budžetu. Rezultātus vieglāk parādīt krītošā grafikā, bet nolasāma ir arī skaitļu līkne: 2010. gadā veselības joma saņēma budžetu, kas bija 3.8% no IKP. 2011. gadā - 3.4%, 2012. gadā - 3.2%, pērn - 3.0%. Šī gada plāns nosaka, ka veselība saņems 2.9% no IKP, 2015. gada plāns - 2.7%, bet 2016. gadā - 2.5%. Šos skaitļus katrs var itin viegli aprēķināt, lasot likumu „Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2014., 2015. un 2016. gadam.”

Lasīt tālāk ...

2014. gada 22. jūlijā

Vai mūsu slmnīcas ir gatavas krīzes, katastrofas, terorakta vai militāras agresijas gadījumam?

"Malaysia Airlines” gaisa kuģa “Boeing 777″ notriekšana Ukrainā šobrīd ir signāls rīkoties. Pašreiz izmeklēšana nav notikusi, visas iesaistītās puses ar pirkstu rāda cita uz citu, sniedz paziņojumus un sasauc sanāksmes. Ukrainas konflikts ir izgājis ārpus Ukrainas valsts robežām. Viena lieta ir notriekta lidmašīna, kuras visi 298 pasažieri ir miruši. Cita lieta ir nesen parādījusies ziņa, ka kāda no karojošām pusēm (protams, neviens neuzņemas vainu) ir palaidusi prettanku raķeti pret pasažieru autobusu. Deviņi bojāgājušie, bet pārējie cietušie ar politraumām nogādāti slimnīcās.

Lasīt tālāk ...

2014. gada 17. jūlijā

Bezmērķīgie klejojumi veselības jomā. Jābūt gataviem grozīt Satversmi

Attieksme pret mūsu sabiedrības veselību ir iekļauta Latvijas likumos - sabiedrības veselības jautājumus vispār neregulē neviens likums mūsu valstī!

Lasīt tālāk ...

2014.gada 16.jūlijā

Pārmaiņu spīlēs.
No medicīnas aizejot, Ingrīda Tempelfelde

 2013.gada novembra nogale. Kāda ambulatorā ārstniecības iestāde Pārdaugavā.
Caur plašu logu vērojami kādreizējā, 20. gadsimta vidū Rīgas Dzirciemā celtā,  stacionāri – ambulatorā kompleksa iekšpagalma lapeņi un skujeņi, kas nes savos plecos daudzus gadu desmitus, kuros iegūluši vaidi, nopūtas, asaras, cerības, atlabušo prieka mirkļi un aizgājušo dvēseļu atblāzma.

Lasīt tālāk ...

2014. gada 8. jūlijā

Aina veselības aprūpē, ja pabāž galvu ārā no smiltīm jeb raksti uz papīra, ko gribi  - no realitātes neizbēgt!

Kamēr varas gaiteņos tiek meklēts cilvēks, kurš varētu aizpildīt līdz jaunajam Saeimas sasaukumam veselības ministra vakanci un veikt dažus komunikācijas manevrus, sakopjot „šmuci”, kas radusies nozarē dažas labas partijas politiskās mazspējas dēļ, savu aktualitāti nemazina jautājums par veselības aprūpes finansējumu. Turklāt ne tikai nākamā gada un t.s. vidēja termiņa budžetam līdz 2017. gadam, bet vēl ilgākam laika posmam, iezīmējot nopietnu ilgtspēju veselības jomā. Premjerministre L.Straujuma ir apsolījusi nozares ministrijai 2015. gadā pieaugumu 40 miljonu apmērā. Tā noteikti nav maza summa, ņemot vērā valsts kopējās iespējas, bet noteikti nav  pietiekams un stratēģiski nozīmīgs atbalsts nozares vajadzībām.

Lasīt tālāk ...

Ko Latvijas medicīnai mācīties no Maidana un Dombasa militārajiem notikumiem?

No militārās medicīnas skatpunkta Ukrainas notikumus varam sadalīt divās daļās. Pirmkārt, Maidana notikumi ziemā– snaiperi, lielas ļaužu masu pārvietošanās, ūdensmetēji mīnuss divdesmit grādu spelgonī, Molotova kokteiļi ar ugunsgrēkiem un cietušo plašiem apdegumiem. Maidana medicīnas dienestu vadīja Ukrainas Ārstu biedrības prezidents Oļegs Musijs, kuru pēc tam iecēla par Ukrainas Veselības ministru. Kopš tā laika viņa problēmas ievērojami pieauga– sākās Dombasa konflikts.

Lasīt tālāk ...

2014. gada 7.jūlijā

Kas notiek veselības jomā?

Ārsti un medicīnas māsas strādā. Latvijas iedzīvotāju vidējais dzīves ilgums pagarinājies vairāk nekā visās apkārtējās valstīs. Zīdaiņu mirstība samazinājusies. Veselīgi pavadītie mūža gadi pieaug, mirstība ar sirds asinsvadu slimībām samazinas. Un tas viss par spīti valdības neieinteresētībai veselības problēmu risināšanā 25 gadu garunā, par spīti nepietiekamam finansējumam. Rietumeiropas jaunieši medicīnu vēlas studēt Rīgā, mūsu ārsti un māsas ir pieprasīti pasaulē - tātad arī medicīnas izglītības līmenim nav ne vainas. Latvieša dabā ir sūkstīties, tādēļ mēs pasaulei parasti sniedzam datus, ka mums ir augstākā mirstība no sirds asinsvadu, visa veida onkoloģiskām, kā arī plaušu, gremošanas trakta, uroģenitālām un psihiskām slimībām, traumām, pašnāvībām un slīkšanas. Citi mūsu medicīnas līmeni apskauž, mēs apskaužam visus.
Medicīna ar tādiem pašiem panākumiem darbotos tālāk ar vai bez veselības ministra.

Lasīt tālāk ...

2014. gada 11. jūnijā

Ilglaicīgākais medicīnas izdevums „Latvijas Ārsts”svin 25 gadu jubileju

Žurnāls „Latvijas Ārsts”, ko izdod Latvijas Ārstu biedrība, 13. jūnijā atzīmēs 25 gadu jubileju. Profesionālais medicīnas izdevums „Latvijas Ārsts” savu darbu sācis grūtos vēsturiski politiskajos apstākļos, kad katrs iespieddarbs tika pakļauts stingrai cenzūrai.  25 gadu laikā žurnāls kļuvis par labāko un stabilāko medicīnas žurnālu nozares speciālistiem, kuru atzinīgi vērtē pašmāju mediķi un citu valstu ārstu profesionālās organizācijas.  

Lasīt tālāk ...

2014. gada 9. jūnijā

Diskusija par PVN samazināšanu pārtikas produktiem ir meli un priekšvēlēšanu populistika

Vēl aprīlī un maijā politiķi varēja viens caur otru cīnīties pret Krievijas agresijas plāniem Ukrainā un Baltijā. Pēdējo nedēļu politiskā retorika Latvijā kļuvusi iekšpolitiskāka– visi politikāņi cīnas pret nodokļu paaugstināšanu un par nodokļu pazemināšanu uzturlīdzekļiem jeb vienkāršāk sakot pārtikai.
Visiem, kas nevēlas lasīt rakstu līdz galam: Latvijā jāpazemina nodokļu masa tikai ekoloģiski ražotai un veselīgai pārtikai, bet jāpalielina neveselīgiem produktiem, alkoholam un tabakai.

Lasīt tālāk ...

Veselības aprūpes finansējums un iedzīvotāju veselība
Egils Einārs Jurševics, Latvijas patent brīvo medikamentu asociācija
www.delfi.lv 06. jūnijs 2014 00:04

Pagājušajā nedēļā Ārvalstu investoru padome Latvijā, pirmo reizi kopš tās pastāvēšanas, iepazīstināja ar izveidotajām rekomendācijām par uzlabojumiem veselības aprūpes sistēmā. Kā būtiskākais priekšnoteikums tika minētas valsts līdzekļu investīcijas veselības aprūpē kā ilgtermiņa ieguldījumi valsts attīstībā.
Dažas dienas vēlāk, 2. jūnijā, Eiropas Komisija publicēja ieteikumus Latvijas 2014. gada valsts reformu programmai, kuros kā svarīgākā tika minēta nepieciešamība uzlabot veselības aprūpes sistēmas izmaksu lietderību, kvalitāti un pieejamību.

Lasīt tālāk ...

1 lapa no 5

twitter.com draugim.lv
Lapa veidota ar ESF fonda
finansiālu atbalstu
Visvairāk skatītais raksts (reizes)
328153
LATVIJAS ĀRSTU BIEDRĪBA

Skolas iela 3
Rīga, LV-1010
tālr. +371 67220661
fakss +371 67220657
epasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.