Skip to content

Ārstu biedrības diskusijā atbalsta Valsts patoloģijas centra atjaunošanu Latvijā

Latvijas Ārstu biedrība trešdien, 5. oktobrī, organizēja diskusiju par Veselības ministrijas ieceri Latvijā atjaunot Valsts patoloģijas centru, kas nodrošinās slimību, tai skaitā onkoloģisko, personificētu diagnostiku.

Diskusijā piedalījās gan topošā centra atjaunošanas projekta īstenotāji no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, gan potenciālie sadarbības partneri un pakalpojumu saņēmēji – nacionālo, reģionālo un privāto laboratoriju pārstāvji, kā arī slimnīcu, universitāšu un Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra pārstāvji.

Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents Māris Pļaviņš, atklājot diskusiju, atzina, ka patoloģijas jomas nozīmīgums aizvien palielinās, jo, balstoties uz patologa slēdzienu, tiek izvēlēta vispiemērotākā ārstēšanas metode. Veselības aprūpē aizvien lielāka loma ir personificētai diagnostikai, kam ir izšķiroša nozīme ārstniecības izmaksu samazināšanā, jo samaksa notiek tikai par efektīvu terapiju.

Valsts patoloģijas centra projekta vadītājs, profesors Sergejs Isajevs iepazīstināja ar centra atjaunošanas vīziju, kuras pamatā ir finansiāli neatkarīgas institūcijas izveidošana patoloģijas jomas modernizācijai un reģionālās konkurētspējas palielināšanai, kas balstītos uz izmeklēšanas procedūru standartizāciju, automatizāciju, digitālās patoloģijas ieviešanu un jaunu izmeklējuma metožu ieviešanu. Atjaunotais centrs darbotos kā atvērta tipa organizācija, radot iespējas citām Latvijas ārstniecības, izglītības, zinātnes institūcijām un biznesa struktūrām. Prof. S.Isajevs atzina, ka tiek apsvērta iespēja centrā ieviest jaunākās paaudzes gēnu sekvencēšanas tehnoloģijas, kļūstot par Baltijā pirmo centru ar šādu pakalpojumu piedāvājumu.

Centra projekta vadītājs uzsvēra, ka centra darbība iecerēta klīniskajā, izglītības un zinātniskajā virzienā, kā arī plānots izveidot vienotu patoloģijas datu bāzi un kļūt par starptautisku references laboratoriju. Atjaunojamā centra daudzpusība ļautu veiksmīgi attīstīt eksporta pakalpojumus, it sevišķi uz Skandināvijas valstīm. Tā dotu iespējas Latvijas un ārvalstu studentu, rezidentu un doktorantu modernā patoloģijas izglītošanā, kā arī pavērtu ceļu gan uz vietējiem, gan starptautiskiem zinātnes un inovāciju projektiem.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes loceklis, profesors Viesturs Boka norādīja, ka šāda centra atjaunošana ļautu valstij visus nepieciešamos modernos izmeklējumus veikt Latvijā. Šobrīd valsts ik gadu tērē aptuveni 1,2 miljonus eiro dažādu izmeklējumu apmaksai ārvalstu laboratorijās. Šos līdzekļus būtu iespējams novirzīt Latvijas patoloģijas ekspertu darba apmaksai.

Latvijas Ārstu biedrība piekrīt, ka, izveidojot valstī vienotu patoloģijas dienestu, tas nodrošinātu visiem Latvijas iedzīvotājiem vienādas kvalitātes pakalpojumu neatkarīgi no dzīvesvietas atrašanās. Lai maksimāli efektīvi varētu strādāt un sadarboties ar ārstniecības, izglītības, zinātnes institūcijām un biznesa struktūrām, Valsts patoloģijas centram vajadzētu būt finansiāli neatkarīgai institūcijai. Sākotnējie aptuvenie aprēķini liecina, ka nepieciešami aptuveni 2 miljoni eiro pataloģijas centra darbības sekmīgai uzsākšanai 2017. gadā.

Diskusijas dalībnieki aicina Veselības ministriju 2017. gada budžetā no onkoloģijas slimību diagnostikas un ārstēšanas uzlabošanai ieplānotajiem līdzekļiem rezervēt nepieciešamo summu centra darbības nodrošināšanai.